Zbliża się rok szkolny. Jak bezpiecznie poruszać się po drogach?

Zbliża się rok szkolny. Jak bezpiecznie poruszać się po drogach?

Za kilka dni zakończą się wakacje. Tym samym dzieci i młodzież ponownie jako piesi zaczną uczęszczać do szkół. Jest zatem okazja, aby przypomnieć mieszkańcom Wałbrzycha w jaki sposób bezpiecznie poruszać się po drogach.

Korzystanie z dróg
Pieszy na podstawie Kodeksu Drogowego ma obowiązek korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza. Oczywiście w przypadku braku pobocza, dozwolone jest korzystanie z jezdni. Należy jednak pamiętać, że poruszanie się jest dozwolone przy jej krawędzi oraz pod warunkiem ustąpienia miejsca nadjeżdżającym pojazdom.
Pamiętajmy także, aby poruszać się lewą stroną jezdni oraz pobocza. Jesteśmy wtedy w stanie zareagować dużo szybciej na ewentualne zagrożenie na drodze. Pieszy poruszający się jezdnią ma obowiązek iść jeden za drugim. Dozwolone jest poruszanie się dwóch pieszych obok siebie w przypadku małego  natężenia ruchu pojazdów.
Piesi, a rowerzyści
Ważną kwestią jest poruszanie się pieszych po drogach dla rowerów. Przepisy dopuszczają taką sytuację, tylko wtedy, gdy na drodze brakuje chodnika lub pobocza. Należy jednak pamiętać, że idąc drogą dla rowerów mamy obowiązek ustąpić miejsca jadącemu rowerzyście.
Elementy odblaskowe
Dzieci idące ze szkoły w okresie jesienno-zimowym często wracają do domu po zmierzchu. Rodzice powinni w takich przypadkach wyposażyć swoje pociechy w elementy odblaskowe. Są one obowiązkowe poza obszarem zabudowanym w porze od zmierzchu do świtu, chyba że pieszy porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
Oczywiście wszystkich tych przepisów nie stosuje się w strefie zamieszkania, w której to pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdami.
Dzieci idące w kolumnie
A w jaki sposób piesi w wieku do 10 lat idący większa grupą powinni korzystać z drogi w przypadku braku chodnika lub pobocza? Mogą oni iść lewą strona jezdni w kolumnie tylko dwójkami pod nadzorem co najmniej jednej osoby pełnoletniej.
Przechodzenie przez jezdnię
Pieszy przechodząc przez jezdnię ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejść dla pieszych oraz stosować się do sygnalizatora. Dopuszcza się przechodzenie przez jezdnię w innym miejscu niż wyznaczone, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów lub też w sytuacji, gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia. Wtedy przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

Pamiętajmy, że przechodzenie przez jezdnię poza przejściami dla pieszych nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i na drugą stronę przechodzić jak najkrótszą drogą. Uwaga! Na drodze dwujezdniowej pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.
Piesi, a kierujący
Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed jadącym pojazdem. Należy jednak pamiętać, iż wtargnięcie na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd, nawet na przejściu dla pieszych, jest niedopuszczalne.
Zakazy
Piesi muszą stosować się także do kilku kolejnych zakazów. Zabrania się:
– wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
– przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi,
– zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko,
– przebiegania przez jezdnię,
– chodzenia po torowisku,
– wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto,
– przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.
Podsumowanie
Pamiętajmy, że poza przepisami ważny jest także zdrowy rozsądek. To on wraz ze znajomością prawa o ruchu drogowym pozwoli nam uniknąć wypadków drogowych.
Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
p.o. sierż. szt. Marcin Świeży
tel. 604-426-995

Previous Usiłował ukraść trzy telefony komórkowe
Next Kierowco stosuj się do sygnalizatora, czyli akcja 'Czerwone Światło'

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Dzielnicowi uratowali życie 71-latka dzięki szybkiej reakcji dyżurnego

Dzięki szybkiej reakcji dyżurnego Komisariatu Policji w Głuszycy oraz samych policjantów tej jednostki udało się uratować życie 71-latka. Ubranie mężczyzny oraz jego mieszkanie zajęło się ogniem. Dzielnicowi, którzy przybyli na

Wiadomości 0 Comments

Materiały biurowe: jakie kupić?

W każdym biurze niezależnie od jego wielkości powinny znaleźć się materiały biurowe, które ułatwią pracę zatrudnionym w nim osób. Lista materiałów biurowych obejmuje kilkadziesiąt, jeśli nie więcej, pozycji. Zobaczmy, jakie

Wiadomości 0 Comments

Oferował do wynajmu wirtualne domiki i apartamenty. Policjanci zatrzymali oszusta

Do policyjnego aresztu trafił 21-letni mieszkaniec Wałbrzycha, który na portalu internetowym oferował do wynajmu nieistniejące domki letniskowe i apartamenty. Mężczyzna oszukał w ten sposób 13 osób na kwotę kilku tysięcy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź