Zabezpieczenia banknotów

Zabezpieczenia banknotów

Możliwość rozpoznania fałszywych banknotów uzależniona jest głównie od jakości wykonania falsyfikatów. Każdy z nas może „gołym okiem” sprawdzić, czy konkretny banknot jest prawdziwy. Dotknij, popatrz, przechyl to trzy podstawowe zasady, dzięki którym można rozpoznać autentyczność banknotów.

Wstępną weryfikację banknotu podejrzewanego, co do jego autentyczności można określić trzema słowami: dotknij, popatrz, przechyl.

Dotknij
Dotknij banknotu, aby wyczuć papier banknotowy. Falsyfikaty są często wiotkie lub zbyt sztywne w dotyku i nie wydają charakterystycznego szelestu. Papier nie może sprawiać wrażenia zbyt grubego i gładkiego. Sprawdź elementy drukowane stalorytem, które powinny być wypukłe. Pamiętaj, że na mocno zniszczonych banknotach farba jest wytarta. Wówczas należy szukać elementów mniej zniszczonych.

Popatrz
Sprawdź wygląd szaty graficznej banknotu, linie graficzne powinny być ciągłe, dobrze spasowane i stanowić jednolity wzór. Sprawdź zabezpieczenie recto-verso, które powinno być prawidłowo spasowane (na polskich banknotach korony w owalach uzupełniają się i tworzą pełny obraz), a następnie znak wodny, który powinien być wielotonowy. Obejrzyj pod światło nitkę zabezpieczającą, która powinna mieć mikrodruki.

Przechyl
Zwróć uwagę czy występuje efekt zmiany barwy elementów nadrukowanych farbą zmienną optycznie. Farba w banknotach polskich zmienia barwę od różowo-fioletowej poprzez złotą do oliwkowo-zielonej. Elementy druku z efektem kątowym w 10 i 20 złotówkach powinny pokazywać nominał, a od nominału 50 zł zmiennie nominał lub koronę w owalu.

Previous 24-latek za posiadanie i handel narkotykami odpowie przed sądem
Next Policjanci kryminalni zatrzymali 19-latka, który usiłował dokonać rozboju na pracowniku firmy kurierskiej

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Bezpieczne Święta Wielkanocne

Wałbrzyscy policjanci zadbają o bezpieczeństwo podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dla funkcjonariuszy wielu pionów, to przede wszystkim okres wzmożonej pracy na rzecz mieszkańców. Na drogach oraz w centrum miasta jak

Wiadomości 0 Comments

Produkty z pszczelego ula: pierzga

Najbardziej znanym produktem pochodzącym z pszczelego ula jest miód. Pszczoły produkują jednak znacznie więcej substancji. Do tych, które są mało znane należy pierzga. Jest ona produktem, który zawiera wiele cennych

Wiadomości 0 Comments

Kolejny nieuczciwy pracownik trafił w ręce policjantów pierwszego komisariatu

W wyniku czynności podjętych bezpośrednio po zgłoszeniu policjanci pierwszego komisariatu zatrzymali nieuczciwego pracownika jednej z wałbrzyskich firm. 29-letni wałbrzyszanin jest podejrzany o kradzież elektronarzędzi z siedziby zakładu. Funkcjonariusze w miejscu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź