Współczesne problemy nastolatków – uzależnienie od mediów społecznościowych

Współczesne problemy nastolatków – uzależnienie od mediów społecznościowych

Mniej więcej połowa młodego pokolenia używa dziś mediów społecznościowych, takich jak  Instagram czy też Facebook. Ich świat to głównie odrealniona rzeczywistość. To utrudnia im odnajdywanie się w świecie fizycznym i nawiązywanie prawdziwych relacji międzyludzkich. Wielu ludzi postrzega nastolatków jako element niepasujący do społeczeństwa, na każdym spotkaniu przyklejony niemalże do swojego telefonu komórkowego.

Choć zatem media społecznościowe służą socjalizacji, coraz częściej dają odwrotny efekt. Młodzi dorośli stają się bowiem jeszcze bardziej odizolowani. Wirtualny świat wpływa na nich destrukcyjnie pod względem psychicznym, fizycznym oraz emocjonalnym.

Nastolatkowie obserwując wyretuszowane zdjęcia i często fałszywe szczęście innych użytkowników, sami dają się ponieść niewłaściwym emocjom. Pod wpływem presji zamieszczają w mediach coraz więcej treści, zawierających każdy fragment ich życia. Obnażają sami siebie, tracą poczucie prywatności, szukając poklasku i akceptacji w wirtualnym świecie. Ma to ogromny wpływ na poczucie szczęścia oraz na zdrowie psychiczne takich właśnie osób.

Zarówno młode dziewczęta jak i chłopcy, szukają w mediach społecznościowych tego samego – aprobaty ze strony innych. Wystawiają zatem na światło dzienne swoje życie prywatne, oczekując polubienia lub jakiegoś miłego słowa. Są to jednak zazwyczaj tylko puste komentarze, dające jedynie złudne poczucie szczęścia.

Nie ma nic złego w dzieleniu się swoimi przeżyciami w mediach społecznościowych. Do pewnego stopnia jest to jak najbardziej akceptowalne. Jednak udostępnienia wszystkiego wiąże się z lekkomyślnością i może okazać się nawet niebezpieczne. Takie osoby mogą stać się ofiarami hakerów bądź też dręczycieli. Wiele stron ma również destrukcyjny wpływ na młodych mamiąc ich umysły, doprowadzając do myśli samobójczych. To wszystko można znaleźć w popularnych dziś mediach społecznościowych.

Efektem takich sytuacji jest leczenie antydepresantami, aby móc zapomnieć o dręczycielach. Jednak większość nastolatków idzie w drugą stronę, dając oraz bardziej wciągnąć się w tę machinę. Korzystają oni z mediów do późnych godzin nocnych, nie śpią. Każde kolejne zdjęcia i profil oglądany przez takie osoby wpływa na nie destrukcyjnie. Zanika często ich poczucie własnej wartości, ponieważ zaczynają patrzeć oni na siebie przez pryzmat idealnego życia innych użytkowników.

Warto się socjalizować. Jednak podążanie na siłę określoną ścieżką jedynie po to by dorównać innym, nie ma nic wspólnego z socjalizacją. Zamiast tego może prowadzić do depresji, narkomani, złodziejstwa, upadku moralnego. Młode lata są czasem na to, aby poznawać zarówno siebie, jak i świat. Zamiast zatem patrzeć na niego przez pryzmat wyretuszowanych zdjęć, będących jedynie zaplanowanym wycinkiem z życia pewnych osób, warto oderwać się na chwilę od wyświetlacza.

Wielu nastolatków uważa, że media społecznościowe są niejako ich domem. Dziś, w dobie pandemii, jest to poniekąd prawdą. Wielu ludzi począwszy od młodych aż do starszych, korzysta obecnie z możliwości jakie daje technologia oraz wirtualny świat. Obecnie na Twitterze oraz Instagramie obserwuje się rekordowy napływ nowych użytkowników, w wieku między 14 a 18 lat. Zamiast jednak marnować swój czas przed ekranem, można po prostu żyć. Media społecznościowe kradną czas, nakłaniają do przekazywania innym coraz więcej informacji na swój temat, prowadzą do uzależnienie i niosą za sobą ryzyko wykorzystania prywatnych zdjęć przez niepożądane osoby. Zamiast takich przykrych doznań warto sprawdzić, co realny świat ma nam do zaoferowania.

Leczenie w placówce terapeutycznej to jeden ze skutecznych sposób walki z nałogiem. Sprawdź ranking ośrodków terapii uzależnień i wybierz odpowiednią placówkę: https://najlepszeterapie.pl/kategoria/osrodki/

Previous 4 pytania na temat chorób układu krążenia w okresie ciąży

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Meble fryzjerskie – jakie kupić do swojej firmy?

Zakup odpowiednich mebli fryzjerskich do salonu fryzjerskiego, który właśnie powstaje, to z jednej strony zadanie łatwe, ale z drugiej wyjątkowo stresujące. Od ostatecznego efektu zależy bowiem zadowolenie klientów, a od

Life&Style 0 Comments

Jak zaprojektować idealny pokój dla dziecka?

Jak widzisz idealny pokój dziecinny? Wypełniony światłem, radością i atmosferą kreatywności? Podpowiadamy jak spełniać tą wizję Pozbądź się dodatków Oczywiście należy zacząć od porządkowania. Pokój dziecięcy to pomieszczenie, w którym

Life&Style 0 Comments

Leczenie alkoholizmu

Alkoholizm, znany obecnie jako zaburzenie używania alkoholu, jest stanem, w którym człowiek ma chęć lub fizyczną potrzebę spożywania alkoholu, nawet jeśli ma on negatywny wpływ na jego życie. W przeszłości,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź