Skrawanie: popularna metoda obróbki nie tylko metali

Skrawanie: popularna metoda obróbki nie tylko metali

Obróbka skrawaniem to jedna z częściej stosowanych metod obrabiania metali. Urządzeniem, które jest wykorzystywane przy zastosowaniu tej metody jest obrabiarka. Wśród tych urządzeń wyróżnić można obrabiarki do obróbki skrawającej i plastycznej.

Metody stosowane w obróbce skrawaniem

Obróbka ze skrawaniem może zostać wykonana bardzo różnymi sposobami. Dobór właściwego sposobu uzależniony jest od tego, jaki kształt ma zostać nadany przedmiotowi, który jest obrabiany. W efekcie można zastosować jedną z kilku technik. Do wyboru mamy wiercenie. To metoda, która sprawdza się do wykonywania otworów. Wiertło, którego używamy do wykonywania otworów może wykonywać ruch posuwowy, obrotowy lub prostolinijny;toczenie. Metoda ta stosowana jest do obrabiania powierzchni kulistych, w kształcie stożka lub walca;frezowanie. Ma zastosowanie do kształtowania płaszczyzn;szlifowanie. To metoda wykonywana przy pomocy ściernicy.

Możemy mówić o kilku rodzajach szlifowania: wgłębnym, zgrubnym, obwodowym, czołowym, gładzącym. Na proces obróbki skrawaniem składa się także między innymi wytaczanie, gładzenie, struganie, dłutowanie. Tokarka to przykład najbardziej pospolitej, najczęściej wykorzystywanej obrabiarki. Podstawowym rodzajem tokarki jest tokarka kłowa, która wykorzystywane jest do toczenia elementów mających cylindryczny kształt. Inne obrabiarki tną metal lub drewno (pilarka), jeszcze inne wiercą otwory, rozdrabniają i polerują. Do obrabiarek uniwersalnych zaliczane są frezarki; to urządzenia, które służą między innymi do wycinania rowków. Do frezarek zaliczane są także wiertarki koordynatorowe, które służą do obróbki ciężkich elementów o dużych gabarytach.

O obrabiarkach słów kilka

Do obrabiania metali stosuje się dzisiaj obrabiarki automatyczne lub półautomatyczne. Maszyny te wyposażone są w silniki o dużej mocy, dzięki temu mogą wpychać bez trudu ostrze w metal. Do wykonywania ostrzy obrabiarek wykorzystuje się utwardzaną stal. Taka stal powstaje poprzez dodatek metali, które są odporne na działanie wysokiej temperatury. Często stosuje się chrom lub wolfram.

Obrabiarki do zastosowań przemysłowych to maszyny bardzo precyzyjne; dzięki temu oraz za sprawą montażu taśmowego, wszystkie egzemplarze danej części mają jednakowe parametry. W coraz większej liczbie zakładów przemysłowych pracują dzisiaj obrabiarki w liniach automatycznych, które są sterowane komputerowo. Jest to obróbka nazywana potocznie CNC. Praca tych sterowanych komputerowo obrabiarek jest niezwykle precyzyjna. Posługiwanie się obrabiarką, która jest sterowana komputerowo polega na dobraniu parametrów, które są najbardziej odpowiednie dla elementu, który ma być obrabiany. Wprowadzone dane zostaną poddane analizie przez komputer. To komputer wybierze i ustawi narzędzia. Także komputer będzie nadzorował obróbkę. Najbardziej zaawansowane obrabiarki samoczynnie sprawdzają w jakim stanie znajdują się narzędzia skrawające, mogą także diagnozować ewentualne uszkodzenia. Obróbkę metodą CNC można zastosować do metali, drewna, tworzyw sztucznych.

 

Previous Promieniowanie UV a oczy
Next Jaki papier do ksero?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Wałbrzyscy policjanci przeprowadzili szkolenia z okazji „Dnia Bezpiecznego Internetu”

W dwóch filiach wałbrzyskiej Biblioteki Pod Atlantami – w Rynku oraz w dzielnicy Podzamcze – policjanci Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu z okazji „Dnia Bezpiecznego Internetu” przeprowadzili szkolenia z dziecmi

Wiadomości 0 Comments

Apelujemy o rozsądek na drogach. Podsumowanie akcji „Pieszy” w powiecie wałbrzyskim

W miniony weekend na terenie powiatu wałbrzyskiego odbyły się działania pod kryptonimem „Pieszy”. Policjanci zwracali szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych oraz wobec pieszych. W ostatni weekend zmieniliśmy czas

Wiadomości 0 Comments

Wykradał elementy instalacji ciepłowniczej. Został zatrzymany przez policjantów drugiego komisariatu

Policjanci z Komisariatu Policji II w Wałbrzychu bezpośrednio po zgłoszeniu w wyniku przeprowadzonych ustaleń zatrzymali 28-letniego mieszkańca naszego miasta. Wałbrzyszanin w lipcu tego roku kilkakrotnie włamał się do opuszczonych mieszkań

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź