Różne zastosowania alkoholu izopropylowego

Różne zastosowania alkoholu izopropylowego

Czy wiesz, że alkohol zawarty w alkoholu do pocierania, który znajdujemy w sklepie, to alkohol izopropylowy? W tej lekcji dowiemy się wszystkiego o alkoholu izopropylowym i jego różnych zastosowaniach.

Czym jest alkohol izopropylowy?

Czy jesteś podatny na drobne skaleczenia i rany? Jeśli tak, to nie może być wam obce używanie alkoholu izopropylowego do pocierania. Jest on obowiązkowy w naszych apteczkach, jak również w naszych apteczkach. Alkohol izopropylowy jest najczęściej nazywany alkoholem, który jest używany do pocierania alkoholu. Poza tym alkohol izopropylowy ma inne zastosowania, które omówimy później.

Alkohol izopropylowy, zwany również izopropanolem, jest bezbarwną i łatwopalną cieczą, a jeśli poczułeś zapach alkoholu wcierającego, to wiesz jak pachnie alkohol izopropylowy. Jest również cieczą lotną, więc gdy jego pojemnik jest otwarty, szybko odparowuje.

Formuła i struktura

Porozmawiajmy o składzie chemicznym alkoholu izopropylowego. Wzór chemiczny alkoholu izopropylowego to C3H8O, więc istnieją trzy atomy węgla (C), osiem atomów wodoru (H) i jeden atom tlenu (O). Wzór chemiczny alkoholu izopropylowego może być zapisany na różne sposoby. Jakikolwiek sposób go napiszesz, wciąż jest ta sama liczba atomów węgla, wodoru i tlenu.

Teraz porozmawiajmy o strukturze chemicznej alkoholu izopropylowego. Poniższa ilustracja, po lewej stronie, pokazuje, w jaki sposób atomy węgla, wodoru i tlenu łączą się ze sobą. Trzy atomy węgla alkoholu izopropylowego są połączone w trójwęglowy łańcuch. Dwa atomy węgla na każdym końcu mają trzy atomy wodoru związane z nimi, a atom węgla w środku ma jeden atom wodoru związany z nim i jedną grupę hydroksylową (OH) związaną z nim. Ilustracja zamieszczona poniżej po prawej stronie to inny sposób na narysowanie struktury alkoholu izopropylowego: tutaj trzy atomy węgla znajdują się na każdym rogu łańcucha, a atomy wodoru, choć nie pokazano ich tutaj, znajdują się na atomach węgla na każdym rogu.

Środki dezynfekujące i środki czyszczące

Alkohol izopropylowy jest bardzo powszechnie stosowaną substancją – używamy go częściej niż jesteśmy tego świadomi na co dzień. Jest on używany do różnych celów domowych, jak również do różnych procesów przemysłowych i zastosowań farmaceutycznych.

Zarazki i szkodliwe bakterie, które mogą prowadzić do chorób i infekcji są zdecydowanie problemem. Dobrą rzeczą jest to, że alkohol izopropylowy jest środkiem dezynfekującym, więc zabija te brzydkie zarazki i szkodliwe bakterie. Istnieją różne produkty stosowane w szpitalach i naszych własnych domach, które wykorzystują alkohol izopropylowy. Poza nacieraniem alkoholem, alkohol izopropylowy jest obecny w wymazach alkoholowych, wkładkach alkoholowych i środkach dezynfekujących do rąk, które mogą zdezynfekować drobne skaleczenia i rany, dzięki czemu możemy uniknąć infekcji.

Czasami, woda po prostu tego nie robi. Chociaż woda jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem, są pewne rzeczy, których woda po prostu nie może rozpuścić. Alkohol izopropylowy, w przeciwieństwie do wody, może rozpuszczać wiele związków niepolarnych, takich jak chloroform i niektóre oleje.

Oto przykład, kiedy alkohol izopropylowy jest lepszym rozpuszczalnikiem niż woda:

Czy kiedykolwiek musiałeś czyścić tablicę suchościeralną? Czy popełniłeś błąd używając wody? Jeśli tak, to być może zauważyłeś, że używanie wody zwykle pozostawia smugi. Co z czyszczeniem ekranu twojego komputera właśnie wodą? Woda nie jest tak skuteczna w przyjmowaniu

nagromadził brudy z ekranu. Alkohol izopropylowy działa jak urok, zarówno w przypadku tablic do wymazywania na sucho, jak i ekranów komputerowych.

Dowiedz się więcej na https://autokosmetykaranking.pl/poradnik/alkohol-izopropylowy/cdne_ufct  >>

Zastosowania laboratoryjne

Pamiętam, jak na zajęciach z biologii musieliśmy zachować żabę, którą rozpatrzyliśmy, zanurzając ją w słoiku pełnym formaldehydu. W rzeczywistości istnieje alternatywa dla stosowania formaldehydu, a jest to alkohol izopropylowy, który może być czasami stosowany, ponieważ nie jest tak toksyczny jak formaldehyd.

Innym zastosowaniem alkoholu izopropylowego w laboratorium jest ekstrakcja DNA: alkohol izopropylowy nie może rozpuścić DNA, więc może być użyty do jego ekstrakcji. Tutaj, alkohol izopropylowy jest dodawany do roztworu DNA

Previous Leczenie alkoholizmu
Next Jak sprostać oczekiwaniom klientów salonu optycznego?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Jak sprostać oczekiwaniom klientów salonu optycznego?

Nie trzeba mieć wcale ogromnego stażu życiowego, aby bez trudu przypomnieć sobie czasy, w których w salonach optycznych sprzedawano zaledwie kilka modeli okularów. Klienci kupowali to, co było dostępne, doskonale

Life&Style 0 Comments

Alkohole premium coraz popularniejsze

Rośnie w Polsce zainteresowanie alkoholami z grupy premium. Systematycznie spada spożycie wódki, rośnie natomiast import whisky. Pod tym względem Polska znajduje się na czwartym miejscu w Europie. W 2016 roku sprowadzono 35 mln

Life&Style 0 Comments

Właściwości lecznicze marihuany

Konopie są znane od XIV wieku. Uprawiano je w klasztorach na potrzeby państwa. Po tym, jak Henryk VIII Tudor został królem i wydał dekret o zamknięciu wielu klasztorów, wydano kolejny

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź