Przewóz dzieci w fotelikach bezpieczeństwa

Przewóz dzieci w fotelikach bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo dzieci podczas jazdy samochodem zależy w dużej mierze od ich rodziców i opiekunów. Zasady, których należy przestrzegać, zostały określone w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa, nie ma znaczenia czy dziecko podróżuje na krótkiej czy długiej trasie. Ryzyko występuje w obu tych przypadkach. Dlatego zawsze należy przewozić dziecko zgodnie z wymogami przepisów prawa: w fotelikach ochronnych lub w pasach bezpieczeństwa.

Kategorie pojazdów:

 • M1 – pojazdy do przewozu osób mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy
 • M2 – pojazdy do przewozu osób mające więcej niż osiem miejsc i o masie maks. mniejszej niż 5 ton
 • M3 – pojazdy do przewozu osób mające więcej niż osiem miejsc i o masie maks. większej niż 5 ton
 • N1 – pojazdy do przewozu ładunków o masie maks. mniejszej niż 3,5 tony (tzw. sam. dostawcze)
 • N2 – pojazdy do przewozu ładunków o masie maks. większej niż 3,5 tony, ale nie przekraczającej 12 ton
 • N3 – pojazdy do przewozu ładunków o masie maks. większej niż 12 ton

1. W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3,  wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z:

– masą i wzrostem dziecka oraz  właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe.

2. Powyższe nie dotyczy przewozu dziecka:

 • taksówką;
 • specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego;
 • pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży gminnej (miejskiej);
 • mającego zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

3. Zezwala się na przewożenie w pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3 na tylnym siedzeniu pojazdu, dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci zgodnego z warunkami.

4. Zezwala się na przewożenie w pojeździe kategorii M1 i N1 na tylnym siedzeniu pojazdu, trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa, w przypadku gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka lub innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelikabezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.

5. Kierującemu pojazdem zabrania się:

 • przewożenia w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera, która jest aktywna podczas przewożenia dziecka;
 • przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3,  niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik bezpieczeństwa dla dziecka lub w pasy bezpieczeństwa i inne urządzenie przytrzymujące dla dzieci;
 • przewożenia na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego, poza fotelikiem bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniem przytrzymującym dla dzieci, dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu.

Przepisy stanowią również, że: „foteliki bezpieczeństwa dla dziecka oraz inne urządzenia przytrzymujące dla dzieci sąinstalowane w pojeździe, zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującymi, w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane”. Narzuca to na rodziców obowiązek dokładnego zapoznania się z tymi zaleceniami oraz podkreśla odpowiedzialność za dostosowanie się do nich.

Oczywiście podczas jazdy samochodem wszystkie osoby, zarówno dzieci jak i dorośli, powinny mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. W chwili zderzenia niezapięta osoba „obija” się o pozostałych pasażerów, a ponieważ jej masa ciała zostaje zwielokrotniona z racji przyspieszenia (co u dorosłego odpowiada nawet wadze kilku ton), może spowodować u siebie i innych ciężkie obrażenia.

Sposób w jaki dziecko jest przewożone samochodem lub innym pojazdem jest bardzo istotne z punktu widzenia jego bezpieczeństwa. Statystyki pokazują, że jeżeli już dochodzi do  wypadków drogowych z udziałem najmłodszych, to aż w 45% przypadkach dzieci są poszkodowane jako pasażerowie

Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Jednak w przypadku zdarzenia drogowego największą karą dla rodziców jest świadomość, że przez swoje niedopatrzenie przyczynili się do utraty zdrowia, a czasem nawet i życia, swojego dziecka.

Bardzo niebezpiecznym zachowaniem jest przewożenie młodszych dzieci na kolanach. W razie zderzenia przejmują one rolę „poduszki powietrznej”, bowiem swoim ciałem ochraniają osobę, która trzyma je na kolanach. W rezultacie same doznają bardzo poważnych urazów.

Przewożąc dziecko w samochodzie, rodzice powinni pamiętać:

 • Dziecko musi być w pasach bezpieczeństwa lub w foteliku ochronnym (w zależności od jego wieku, wagi i wzrostu).
 • Zawsze należy jeździć z bezpieczną prędkością.
 • Nie można wykonywać ryzykownych manewrów (np. wyprzedzania, gwałtownego hamowania), które obniżają komfort jazdy i zwiększają ryzyko wypadku.
 • Jeśli dziecko ma podwieźć osoba spoza najbliższej rodziny, należy upewnić się, że jest ona godna zaufania i będzie respektować przepisy prawa.
 • Dziecko powinno wysiadać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nigdy od strony jezdni.
Previous Nie miał uprawnień do kierowania pojazdami, jechał z narkotykami i poszukiwaną osobą nieletnią
Next Oszuści wyłudzili sprzęt wartości prawie 200 tys.zł.

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Uwaga na złodziei

Wałbrzyska Policja przypomina, że wpuszczając nieznane osoby do mieszkania narażamy się na ryzyko. Nigdy nie mamy pewności jakie intencje mają osoby, które oferują nam różne przedmioty do sprzedaży. Nie możemy

Wiadomości 0 Comments

31-latek odpowie przed sądem za posiadanie znacznej ilości narkotyków i amunicji

Ponad 2 tysiące porcji handlowych środków psychotropowych w postaci amfetaminy, około 310 porcji handlowych środków odurzających w postaci marihuany, 50 tabletek ekstazy, a także amunicję zabezpieczyli we wtorek przy 31-letnim

Wiadomości 0 Comments

Ogólne zasady ruchu pojazdów

Każdy początkujący kierowca powinien przyswoić sobie następujące zasady ogólne, obowiązujące na polskich drogach:   Zasada ruchu prawostronnego Trzymaj się prawej strony jezdni, możliwie blisko jej krawędzi. Dotyczy to również dróg wielopasmowych i dwujezdniowych,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź