Przedszkola coraz częściej oferują zajęcia sensoryczne

Przedszkola coraz częściej oferują zajęcia sensoryczne

W ostatnim czasie zajęcia sensoryczne w przedszkolach stały się niezwykle popularne. Czym są „zajęcia sensoryczne” i czy warto posyłać na nie dzieci?

Badania nad integracją sensoryczną rozpoczęły się stosunkowo późno, bo w ubiegłym wieku. Wtedy to zaczęto zwracać szczególną uwagę na funkcjonowanie zmysłów i badać ich wpływ na rozwój człowieka. Zaczęto też poszukiwać metod korygowania nieprawidłowego odbioru i przetwarzania bodźców, czyli leczenia zaburzeń integracji sensorycznej. Tak wyznaczono nowe sposoby pracy z dziećmi i osobami dorosłymi z zaburzeniami psychofizycznymi takimi jak ADHD, czy spektrum autyzmu. Zajęcia sensoryczne w przedszkolach garściami czerpią z terapii SI.

Nad czym pracuje się podczas zajęć sensorycznych?

Integracja sensoryczna obejmuje funkcjonowanie ludzkich zmysłów, prawidłowe odczytywanie bodźców i ich porządkowanie oraz przetwarzanie przez mózg. Kiedy receptory i centralny układ nerwowy działają poprawnie, wówczas słyszymy, widzimy, czujemy zapachy, odczuwamy dotyk, utrzymujemy równowagę i potrafimy kontrolować położenie własnego ciała oraz jego ruchy bez żadnych zakłóceń. Zakłócenia zaś mogą być przyczyną zbyt niskiej wrażliwości na bodźce (słabego odczuwania bodźców) lub nadwrażliwości (zbyt intensywnego odczuwania bodźców).

Dzieci w wieku przedszkolnym dość często przejawiają różnego typu zaburzenia integracji sensorycznej, dlatego zajęcia sensoryczne są szczególnie przydatne. Pedagodzy i terapeuci prowadzący takie zajęcia mogą pomóc wykryć odchylenia u dziecka, a także pracować nad ich niwelowaniem (jako część terapii zaburzeń SI).

Jak wygląda pokój sensoryczny?

Pokój lub sala sensoryczna w przedszkolu wypełniona jest specyficznymi przedmiotami. Należą do nich materace, siedziska, równoważnie, huśtawki, drabinki, na których dzieci ćwiczą planowanie i koordynację ruchów oraz równowagę.

Są tu także przedmioty obciążeniowe, m.in. kołderki obciążeniowe, o których więcej napisano na stronie https://senso-rex.com/de, kamizelki obciążeniowe lub woreczki sensoryczne. Kamizelki oraz woreczki stosuje się do aktywnych ćwiczeń, natomiast kołderki obciążeniowe mogą być użyte zarówno do ćwiczeń, jak i relaksu.

Wszystkie przedmioty są dobierane tak, by miały zróżnicowaną teksturę. To bardzo ważne dla dzieci, które dzięki temu poznają zarówno materiały szorstkie, śliskie, miękkie,  sztywne, jak i inne, np. watę, piankę, strukturę włóknistą, itp.

Poza tym w pomieszczeniu może być stosowana aromaterapia, dzieci mogą też poznawać niecodzienne smaki oraz próbować pokarmów o niecodziennej strukturze. Pokój może wypełniać relaksacyjna muzyka lub dźwięki natury. Wszystko to oddziałuje na zmysły dzieci.

Jak pracuje terapeuta?

Zajęcia sensoryczne w przedszkolu przede wszystkim muszą bawić dzieci i być dla nich interesujące. Prowadzący wyznacza zadania tak, by były one dość trudne, jednak nie przekraczały możliwości dzieci.

Przykłady ćwiczeń wykonywanych podczas zajęć sensorycznych:

  • obroty wokół własnej osi,
  • chodzenie po wytyczonej ścieżce (linii),
  • turlanie się po różnego rodzaju podłożach,
  • zawijanie się i odwijanie z kołderki sensorycznej,
  • przeciąganie liny,
  • dotykanie przedmiotów różniących się fakturą i konsystencją,
  • rzucanie woreczkami sensorycznymi lub utrzymywanie ich na ciele,
  • ćwiczenia na równoważni, trampolinie, matach, materacach, platformach.
Previous Metodą na tzw. klamkę weszła do mieszkania
Next Powołanie Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu mł. insp. Macieja Januszkiewicza

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Czym jest marihuana medyczna?

Marihuana kojarzy się wszystkim dość jednoznacznie i wiele osób sceptycznie podchodzi do jej medycznych zastosowań. Tymczasem badania ujawniają coraz więcej pozytywnych informacji na temat medycznej marihuany. Są do tego stopnia

Life&Style 0 Comments

Co zrobić z nieudanym makijażem permanentnym? Korekta czy laserowe usuwanie makijażu permanentnego?

Wykonanie makijażu permanentnego, w zależności od miejsca, w którym się na niego decydujemy, trwa zazwyczaj 2-3 godziny. Nie jest to duża ilość czasu, biorąc pod uwagę, że jego pozbycie się

Life&Style 0 Comments

Wrocławska klinika pomaga chorym na stwardnienie rozsiane

Na Dolnym Śląsku od kilku miesięcy funkcjonuje klinika, w której międzynarodowy zespół specjalistów prowadzi badania nad innowacyjnymi terapiami dla chorych na stwardnienie rozsiane. Dotychczasowe efekty działalności pokazują jednoznacznie, że z

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!