Oświetlenie biura w praktyce

Oświetlenie biura w praktyce

Kwestia oświetlenia biura jest zaskakująco skomplikowana. Błędy popełniane w czasie projektowania oświetlenia uderzą w nas na dwa sposoby. Po pierwsze, źle oświetlone biuro będzie wyglądało smętnie i sennie. Nie będzie też ładne estetycznie, co ma znaczenie i dla pracowników, i dla gości. Poważniejszym problemem jest jednak to, że takie biuro nie będzie w pełni funkcjonalne. W nowoczesnych biurach oświetlenie jest dokładnie dopasowane do zadań, jakie są tam wykonywane. Ma ono zapewnić odpowiednie warunki do pracy. Skutki błędów na tym polu są w dużej mierze oczywiste. Często wynikają one nie tyle ze złych intencji czy niewiedzy, co z naiwności. Zakładamy, że coś wystarczy lub będzie ładnie pasowało. A nie będzie.

Stylistyka we wnętrzu

Niezależnie od oczekiwanej funkcjonalności, warto jest dobierać oświetlenie tak, by stylistycznie pasowało do sprzętów, jakie znajdą się w biurze. Nie chodzi tutaj tylko o kinkiety i podobne rozwiązania, ale o typ żarówek, co oznacza także rodzaj światła, jaki pojawi się w pomieszczeniu. Krytyczne znaczenie ma tutaj sposób generowania światła oraz jego temperatura barwowa. Światło może biuro rozweselać lub usypiać osoby w nim pracujące. Może przyspieszać zmęczenie lub je opóźniać. Nie są to uniwersalne efekty, a raczej sprzężenie zwrotne z tym, co w biurze się dzieje. Najlepiej jest zazwyczaj stosować światło fluorescencyjnie o barwie możliwie bliskiej 6500K.

Światła zadaniowe

Dobrze oświetlone pomieszczenie ot jeszcze nie dobrze oświetlone miejsce pracy. Światła ogólne, oświetlające przestrzeń, powinny być uzupełniane o mniejsze światła dla danego miejsca. Wszystko zależy od charakteru stanowiska pracy, ale bardzo popularnym i skutecznym rozwiązaniem są chociażby lampy typu gooseneck, które można dogiąć do swoich potrzeb i skierować je tam, gdzie chcemy.

Oświetlenie pośrednie

Światło, które świeci nam prosto w oczy to światło, które nas drażni. Jeśli mamy z nim do czynienia przez chwilę, nawet nie zwrócimy na to uwagi. Jeśli będziemy na nie wystawieni przez kilka godzin, będziemy odczuwać silne zmęczenie, bóle głowy i ból oczu. Dlatego wszystkie źródła światła w biurze muszą być ustawione w kierunku przedmiotu pracy, a nie jej podmiotu, czyli pracownika. Lampy powinny być u góry lub z boku, nigdy na wprost lub pod spodem.

Neutralna kolorystyka

Światło odbija się od elementów otoczenia, co powoduje refleksy. Refleksy te będą miały kolor elementów, od których się odbijają. Dlatego zastosowanie innej niż naturalna kolorystyki biura sprawi, że uzyskamy efekt oświetlenia, który nie jest neutralny. Tak jak raczej nie umieszcza się w biurach zielonych czy niebieskich żarówek, tak silna kolorystyka w otoczeniu lamp sprawi, że światło w biurze zmieni kolor.

Światło naturalne

Nic nie zastąpi naturalnego światła słonecznego i jeśli to tylko możliwe, biuro powinno opierać się właśnie na nim. Warto dołożyć starań, by sztuczne światło wykorzystywać tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę niezbędne i nie ma innej opcji.

Więcej na http://plockpodlogi.pl/

Previous Drukowanie wielkoformatowe: Przygotowanie twojego dzieła sztuki
Next 4 pytania na temat chorób układu krążenia w okresie ciąży

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Nie bał się kamer monitoringu. Trochę się przeliczył

Policjanci z wałbrzyskiej „dwójki” zatrzymali 25-letniego mężczyznę podejrzanego o kradzież markowego alkoholu wartości prawie 1500 zł. Funkcjonariuszom w ustaleniu sprawcy pomógł monitoring sklepowy. Mężczyzna trafił pod policyjny dozór. Za popełnione

Wiadomości 0 Comments

Pozostawił garnek na włączonej kuchence gazowej i zasnął

Dwóch dzielnicowych Komisariatu Policji I w Wałbrzychu zapobiegło wczoraj tragedii w jednym z budynków przy ul. Długiej w Wałbrzychu. Policjanci będący w patrolu pieszym zauważyli wydobywające się z mieszkania usytuowanego

Wiadomości 0 Comments

Jak uniknąć kradzieży telefonu komórkowego

Jednym z ważnych problemów dzisiejszych czasów są niewątpliwie bardzo zuchwałe kradzieże telefonów komórkowych. Łupem padają zarówno aparaty fabrycznie nowe, jak i te które mają już swoje lata. Sprawcy stosują różne

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź