Najważniejsze zasady prowadzenia samochodu zimą

Najważniejsze zasady prowadzenia samochodu zimą

Nieostrożność wielu kierowców i niestabilna pogoda w zimie doprowadziły do tego, że każdego roku początek tej zimy przynosi wieści o zwiększonej ilości wypadków drogowych. Jakie są zatem najważniejsze zasady prowadzenia samochodu zimą?

Podstawowe zasady

Co robić w warunkach zimowych, gdy widoczność jest ograniczona przez padający śnieg, a pod kołami występuje lód? Najlepszą rzeczą, którą można doradzić kierowcom niepewnym swoich umiejętności, jest całkowite porzucenie podróży samochodem w takiej sytuacji. Co oczywiste rzadko jest to możliwe. Dlatego poniższe wskazówki pomogą kierowcom poczuć się pewniej na drodze i dotrzeć do miejsca docelowego bez żadnych incydentów. Chodzi o jazdę po zaśnieżonych i oblodzonych drogach, które nie zostały oczyszczone, posypane piaskiem lub podlane odczynnikiem.

Na drodze zimowej kierowca powinien być maksymalnie skoncentrowany. Dlatego musi wykluczyć wszystko, co mogłoby odwrócić jego uwagę. Przestań rozmawiać przez telefon komórkowy, nawet jeśli używasz zestawu słuchawkowego. Może być konieczne wyłączenie radia. Pamiętaj, że zimą znajdziesz wiele innych niebezpieczeństw. Nawet jeśli wydaje ci się, że sytuacja jest całkowicie pod kontrolą, kierowca nadjeżdżającego samochodu lub pieszy może zachowywać się niewłaściwie. Więc zawsze bądź przygotowany na nieoczekiwane. Upewnij się, że zawsze masz wystarczająco dużo miejsca do wykonywania manewrów, a twoje ruchy są płynne. Zimą drogi są pokryte lodem, śniegiem i błotem pośniegowym, co zmniejsza przyczepność opon do nich. Dlatego droga hamowania jest znacznie zwiększona, a czas potrzebny na uniknięcie sytuacji awaryjnej jest skrócony. Dlatego jadąc za innym samochodem, zachowaj dystans co najmniej dwa razy większy niż latem.

Czyszczenie samochodu

Przed jazdą po drodze oczyść samochód ze śniegu i lodu. Nie należy usuwać tylko paska na przedniej szybie, mając nadzieję, że reszta sama się rozmrozi po rozgrzaniu salonu. W zimie widoczność jest już często ograniczona. Ponadto podczas czyszczenia samochodu silnik będzie miał czas na dobre rozgrzanie, co zwiększy jego zasoby. Możesz kupić specjalny aerozol, który pozwala szybko rozmrażać szkło. Osobno warto zadbać o czystość urządzeń oświetleniowych. Reflektory w zimie bardzo szybko się brudzą, dlatego należy je wycierać przed każdym wyjściem. W przeciwnym razie pojawi się tępe światło, które niewiele pomoże o zmroku. Ponadto, brudne światła postojowe, kierunkowskazy i światła hamowania będą słabo widoczne dla innych kierowców i pieszych.

Znaki drogowe

Nie należy lekceważyć ostrzeżeń i ograniczeń, o których informują nas znaki drogowe latem, a zimą należy je traktować ze szczególną ostrożnością. Pamiętaj, że większość z nich nie była projektowana do złych warunków pogodowych, dlatego lepiej jest kierować się zdrowym rozsądkiem na śliskich drogach lub w zaśnieżonych warunkach i nie poruszać się z maksymalną dozwoloną prędkością, nie mówiąc już o jej przekroczeniu. Im lżejszy samochód, tym trudniej jest poruszać się po lodzie, śniegu lub błocie pośniegowym, a im cięższy samochód, tym dłuższa droga hamowania. W przypadku samochodów z napędem na tylne koła na śliskiej drodze może on poślizgnąć się z lewej strony w lewo lub w prawo.

Aby uniknąć niewłaściwego zachowania maszyny, nigdy nie naciskaj gwałtownie i nie zwalniaj pedałów sprzęgła, hamulca i przyspieszenia. Takie działania mogą prowadzić do poważnego poślizgu. Aby uniknąć poślizgnięcia się, pedałuj bardzo płynnie. Być może będziesz musiał przejść na drugim biegu. Lepiej jest hamować na lodzie jednocześnie z silnikiem i pedałem, co prowadzi do łagodnego hamowania. Wspinając się pod górę, lepiej jest przełączyć na wyższy bieg, schodząc – na niższy.

Więcej przydatnych porad znajdziesz na plrha.pl >>

Previous 20-latek zatrzymany za kradzież z włamaniem w sklepie
Next Planujesz kupno Mitsubishi? Sprawdź, ile zapłacisz za ubezpieczenie

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Ekologiczny styl jazdy pozwala zaoszczędzić nawet 1,5 l paliwa na 100 km

Nawet 1,5 litra mniej paliwa na dystansie 100 kilometrów może spalać samochód, kiedy kierowca jeździ zgodnie z ideą ecodrivingu. Przede wszystkim chodzi o unikanie gwałtownego przyspieszania i hamowania, tak by jazda była jak

Motoryzacja 0 Comments

Pozbywanie się małych rys

Zmorą praktycznie każdego właściciela samochodu są rysy na karoserii. Niestety, większości z nich nie da się uniknąć, chyba że samochód cały czas będzie stał w garażu. Są rysy, które wymagają

Motoryzacja 0 Comments

Polska na 12. miejscu na liście największych światowych eksporterów części motoryzacyjnych

Wartość rodzimej produkcji części samochodowych jest szacowana na ponad 70 mld zł. To daje Polsce 12. pozycję na liście największych światowych eksporterów części motoryzacyjnych. Hamulcem rozwoju branży motoryzacyjnej są wciąż

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź