Nadeszła wiosna a wraz z nią ruszył sezon motocyklowy

Nadeszła wiosna a wraz z nią ruszył sezon motocyklowy

Nadeszła wiosna a wraz z nią ruszył sezon motocyklowy. Mając na względzie zapewnienie poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, wałbrzyska drogówka przypomina o kilku zasadach, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo nie tylko motocyklistom, ale i innym użytkownikom dróg. Zanim jednak przejdziemy do zasad i przepisów chcemy zwrócić uwagę, że równie ważne są: ROZWAGA, ZROZUMIENIE I SZACUNEK DO INNYCH UCZESTNIKÓW RUCHU DROGOWEGO.

Patrząc na policyjne statystyki możemy wyciągnąć wniosek, że główną przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów jest:
1. niedostosowanie prędkości do warunków ruchu,
2. niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami,
3. nieprawidłowe wyprzedzanie.
Motocykliści, którzy przestrzegają zasad bezpiecznej jazdy uważają opinie krążące o ich środowisku za bardzo krzywdzące. Wskazują jednocześnie, że większość kierujących motocyklami to prawdziwi pasjonaci, dla których przejażdżka jednośladem to forma relaksu i okazja do spotkań z przyjaciółmi. Przyznają jednak, że tak, jak w każdej grupie, tak i wśród nich znaleźć można tzw. czarne owce. I to właśnie te motocyklowe czarne owce odpowiedzialne są za to, że miłośnicy jazdy motocyklem nazywani są m.in. dawcami organów. Ponadto kierowcy motocykli zwracają uwagę na zachowanie innych uczestników ruchu, szczególnie kierowców samochodów osobowych, którzy nie zauważają motocykli przy zmianie pasa ruchu i niechętnie umożliwiają przejazd na zakorkowanych ulicach.
Brak zrozumienia i wzajemnego szacunku to kolejny niekorzystny czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu. A przecież bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego – bezpiecznie dojechać do celu. Pamiętajmy, kierowco – motocyklisto używaj kierunkowskazów i patrz w lusterka. Szanuj innych, jeśli sam chcesz być szanowany.
Wszyscy powinniśmy przewidywać sytuacje na drodze. Mniejsze gabaryty i lepsze przyspieszenia to duża zaleta jednośladów, ale też i pewny mankament. Właśnie dlatego, że motocykl jest mniejszy, inni użytkownicy dróg mogą go przeoczyć. Dlatego trzeba być maksymalnie skoncentrowanym na jeździe i przewidywać ruchy jadących przed i za nami pojazdów. Zadbajmy o to, aby być widocznym. Znaczny odsetek wypadków z udziałem motocyklistów jest spowodowany tym, że kierowcy samochodów po prostu ich nie zauważyli.  Dlatego wsiadając na motor powinniśmy zadbać o ubiór, nie tylko dostosowując go do warunków atmosferycznych, ale przede wszystkim zadbać o widoczność wybierając stroje jaskrawe, odblaskowe albo zwyczajnie ubierać odblaskowe kamizelki.
Uważajmy również na pieszych. Przepuszczajmy na przejściach dla pieszych przechodniów, pokażmy wszystkim, że motocykliści potrafią się zachować kulturalnie i świecić przykładem. Tym zwyczajnym, prostym gestem możemy spowodować, że inni uczestnicy ruchu zmienią zdanie na temat naszej jazdy…
Apelujemy do wszystkich miłośników jednośladów: poruszajmy się motorami- świadomi trzymania w rękach bardzo niebezpiecznego narzędzia, narzędzia które przy niewłaściwym użytkowaniu może być śmiertelną bronią nie tylko dla nas, ale i dla innych. Cieszmy się z przyjemności jazdy motorem, ale pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów, rozwadze, szacunku i zrozumieniu abyśmy obecny sezon motocyklowy mogli zakończyć w przekonaniu, że był on bezpieczny. Prosimy też o wyrozumiałość. Gdyż w celu zadbania o bezpieczeństwo ruchu drogowego, wałbrzyska drogówka będzie prowadziła szereg działań zmierzających do eliminacji z ruchu wspomnianych wcześniej czarnych owiec, co będzie się niewątpliwie wiązało z pewnymi utrudnieniami i czynnościami chwilowo ograniczającymi ruch motocyklistów.

 

Życzymy szerokiej drogi i dużo przyjemności.

Previous Włamał się do trzech mieszkań. Został zatrzymany
Next 21-latek napadł na dwóch 14-latków i ukradł jednemu z nich telefon komórkowy

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Szybka reakcja policjantów prewencji zapobiegła spaleniu się samochodu

Szybka reakcja policjantów prewencji Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zapobiegła spaleniu się na ul. 1 Maja w Wałbrzychu samochodu osobowego. Zdarzenie miało miejsce wczoraj około godziny 15:00. 22 lutego bm.

Wiadomości 0 Comments

Zatrzymana 31-latka okazała policjantom podrobione prawo jazdy

Policjanci ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymali wczoraj 31-letnią wałbrzyszankę, która podczas kontroli drogowej posłużyła się podrobionym prawem jazdy. Funkcjonariusze szybko ustalili, że kobieta ma wydaną przez Starostę

Wiadomości 0 Comments

Brak doświadczenia, lekkomyślność, brawura przyczyną wypadków

Brak doświadczenia, lekkomyślność, brawura, przecenianie swoich umiejętności a także chęć zaimponowania rówieśnikom, to cechy wielu młodych kierowców. W związku z tym apelujemy do nich o ostrożną i bezpieczną jazdę oraz

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź