Jak działają elektryczne akumulatory? Żywotność baterii w samochodzie elektrycznym

Jak działają elektryczne akumulatory? Żywotność baterii w samochodzie elektrycznym

Tam, gdzie samochody z silnikami spalinowymi uzyskują energię ze spalania benzyny lub oleju napędowego, pojazd elektryczny otrzymuje swoją moc bezpośrednio z dużego pakietu akumulatorów.

Są one bardzo podobne do przeskalowanej wersji baterii litowo-jonowej (Li-ion) w telefonie komórkowym – EV-y nie używają jednej baterii jak telefon, lecz pakietu, który składa się z tysięcy pojedynczych ogniw Li-ion współpracujących ze sobą. Podczas ładowania samochodu, energia elektryczna jest używana do dokonywania zmian chemicznych wewnątrz jego baterii. Kiedy samochód jest w drodze, zmiany te są odwracane, aby wytworzyć energię elektryczną.

Technologia akumulatorów do samochodów elektrycznych

Akumulatory EV przechodzą cykle „rozładowania”, które mają miejsce podczas jazdy i „ładowania”, gdy samochód jest podłączony do zasilania. Powtarzanie tego procesu z czasem wpływa na ilość ładunku, który akumulator może utrzymać. Zmniejsza to zasięg i czas potrzebny do naładowania akumulatora pomiędzy każdą podróżą. Większość producentów posiada od pięciu do ośmiu lat gwarancji na swój akumulator. Aktualnie jednak przewiduje się, że akumulator samochodowy o napędzie elektrycznym będzie trwał od 10 do 20 lat, zanim konieczna będzie jego wymiana.

To, jak akumulator i silnik elektryczny samochodu współpracują ze sobą, jest zaskakująco proste – akumulator łączy się z jednym lub kilkoma silnikami elektrycznymi, które napędzają koła. Po naciśnięciu pedału gazu samochód natychmiast przekazuje moc do silnika, który stopniowo zużywa energię zgromadzoną w akumulatorach.

Silniki elektryczne działają również jako generatory, więc kiedy zdejmiesz nogę z przepustnicy, samochód zaczyna zwalniać, zamieniając swój ruch do przodu z powrotem na prąd elektryczny – dzieje się to mocniej, jeśli uderzysz w hamulce. To hamowanie regeneracyjne odzyskuje energię, która w przeciwnym razie zostałaby utracona, przechowując ją ponownie w akumulatorze i poprawiając w ten sposób zasięg samochodu.

Elektryczny akumulator samochodowy litowo-jonowy

Akumulator litowo-jonowy (Li-ion) jest rodzajem akumulatora używanego w pojazdach elektrycznych oraz szeregu przenośnych urządzeń elektronicznych. Mają one wyższą gęstość energii niż typowe akumulatory ołowiowo-kwasowe lub niklowo-kadmowe. Oznacza to, że producenci akumulatorów mogą zaoszczędzić miejsce, zmniejszając ogólny rozmiar akumulatora.

Lit jest również najlżejszym z wszystkich metali. Jednak baterie litowo-jonowe (Li-ion) nie zawierają metalu litowego, zawierają jony. Dla tych, którzy zastanawiają się czym jest jon, jon jest atomem lub molekułą z ładunkiem elektrycznym spowodowanym utratą lub wzmocnieniem jednego lub więcej elektronów.

Baterie litowo-jonowe są również bezpieczniejsze niż wiele alternatywnych rozwiązań, a producenci baterii muszą zapewnić środki bezpieczeństwa w celu ochrony konsumentów w mało prawdopodobnym przypadku awarii baterii. Na przykład, producenci wyposażają pojazdy elektryczne w środki bezpieczeństwa w celu ochrony akumulatorów podczas powtarzających się sesji szybkiego ładowania w krótkim czasie.

https://autokosmetykaranking.pl/poradnik/wskazowki-jak-przedluzyc-zywotnosc-baterii-w-samochodzie-elektrycznym/cdne_padf

Previous Jak naprawdę działają biura tłumaczeń?
Next Inteligentne wtyczki

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Najważniejsze zasady prowadzenia samochodu zimą

Nieostrożność wielu kierowców i niestabilna pogoda w zimie doprowadziły do tego, że każdego roku początek tej zimy przynosi wieści o zwiększonej ilości wypadków drogowych. Jakie są zatem najważniejsze zasady prowadzenia

Motoryzacja 0 Comments

Glinki do lakieru – plusy i minusy

Glinki do lakieru to obok pasty polerskiej najbardziej popularny produkt ścierny, który ma szerokie zastosowanie, gdy ktoś chce dbać o pielęgnację karoserii oraz lakieru. Mimo, że działanie tych środków w

Motoryzacja 0 Comments

Ekologiczny styl jazdy pozwala zaoszczędzić nawet 1,5 l paliwa na 100 km

Nawet 1,5 litra mniej paliwa na dystansie 100 kilometrów może spalać samochód, kiedy kierowca jeździ zgodnie z ideą ecodrivingu. Przede wszystkim chodzi o unikanie gwałtownego przyspieszania i hamowania, tak by jazda była jak

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź