Jak działają elektryczne akumulatory? Żywotność baterii w samochodzie elektrycznym

Jak działają elektryczne akumulatory? Żywotność baterii w samochodzie elektrycznym

Tam, gdzie samochody z silnikami spalinowymi uzyskują energię ze spalania benzyny lub oleju napędowego, pojazd elektryczny otrzymuje swoją moc bezpośrednio z dużego pakietu akumulatorów.

Są one bardzo podobne do przeskalowanej wersji baterii litowo-jonowej (Li-ion) w telefonie komórkowym – EV-y nie używają jednej baterii jak telefon, lecz pakietu, który składa się z tysięcy pojedynczych ogniw Li-ion współpracujących ze sobą. Podczas ładowania samochodu, energia elektryczna jest używana do dokonywania zmian chemicznych wewnątrz jego baterii. Kiedy samochód jest w drodze, zmiany te są odwracane, aby wytworzyć energię elektryczną.

Technologia akumulatorów do samochodów elektrycznych

Akumulatory EV przechodzą cykle „rozładowania”, które mają miejsce podczas jazdy i „ładowania”, gdy samochód jest podłączony do zasilania. Powtarzanie tego procesu z czasem wpływa na ilość ładunku, który akumulator może utrzymać. Zmniejsza to zasięg i czas potrzebny do naładowania akumulatora pomiędzy każdą podróżą. Większość producentów posiada od pięciu do ośmiu lat gwarancji na swój akumulator. Aktualnie jednak przewiduje się, że akumulator samochodowy o napędzie elektrycznym będzie trwał od 10 do 20 lat, zanim konieczna będzie jego wymiana.

To, jak akumulator i silnik elektryczny samochodu współpracują ze sobą, jest zaskakująco proste – akumulator łączy się z jednym lub kilkoma silnikami elektrycznymi, które napędzają koła. Po naciśnięciu pedału gazu samochód natychmiast przekazuje moc do silnika, który stopniowo zużywa energię zgromadzoną w akumulatorach.

Silniki elektryczne działają również jako generatory, więc kiedy zdejmiesz nogę z przepustnicy, samochód zaczyna zwalniać, zamieniając swój ruch do przodu z powrotem na prąd elektryczny – dzieje się to mocniej, jeśli uderzysz w hamulce. To hamowanie regeneracyjne odzyskuje energię, która w przeciwnym razie zostałaby utracona, przechowując ją ponownie w akumulatorze i poprawiając w ten sposób zasięg samochodu.

Elektryczny akumulator samochodowy litowo-jonowy

Akumulator litowo-jonowy (Li-ion) jest rodzajem akumulatora używanego w pojazdach elektrycznych oraz szeregu przenośnych urządzeń elektronicznych. Mają one wyższą gęstość energii niż typowe akumulatory ołowiowo-kwasowe lub niklowo-kadmowe. Oznacza to, że producenci akumulatorów mogą zaoszczędzić miejsce, zmniejszając ogólny rozmiar akumulatora.

Lit jest również najlżejszym z wszystkich metali. Jednak baterie litowo-jonowe (Li-ion) nie zawierają metalu litowego, zawierają jony. Dla tych, którzy zastanawiają się czym jest jon, jon jest atomem lub molekułą z ładunkiem elektrycznym spowodowanym utratą lub wzmocnieniem jednego lub więcej elektronów.

Baterie litowo-jonowe są również bezpieczniejsze niż wiele alternatywnych rozwiązań, a producenci baterii muszą zapewnić środki bezpieczeństwa w celu ochrony konsumentów w mało prawdopodobnym przypadku awarii baterii. Na przykład, producenci wyposażają pojazdy elektryczne w środki bezpieczeństwa w celu ochrony akumulatorów podczas powtarzających się sesji szybkiego ładowania w krótkim czasie.

https://autokosmetykaranking.pl/poradnik/wskazowki-jak-przedluzyc-zywotnosc-baterii-w-samochodzie-elektrycznym/cdne_padf

Previous Jak naprawdę działają biura tłumaczeń?
Next Inteligentne wtyczki

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Po co kupować, lepiej wynajmować

Okazuje się, że w ostatnim czasie wynajem aut staje się modny tak jak wypożyczanie kostiumów, maszyn budowlanych czy elektronicznego sprzętu i nie ma się temu co dziwić, ponieważ lepiej będzie

Motoryzacja 0 Comments

Pozbywanie się małych rys

Zmorą praktycznie każdego właściciela samochodu są rysy na karoserii. Niestety, większości z nich nie da się uniknąć, chyba że samochód cały czas będzie stał w garażu. Są rysy, które wymagają

Motoryzacja 0 Comments

Kierowcy ciężarówek coraz rzadziej uczestnikami wypadków

W ubiegłym roku ciężarówki brały udział w 3377 wypadkach drogowych na polskich drogach. W 2006 roku tego typu zdarzeń był ponad 7,6 tys. – wynika z raportu opracowanego na potrzeby akcji „Profesjonalni

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź