Nie daj się oszukać

Nie daj się oszukać

Oszuści „na wnuczka” i „na policjanta” wciąż oszukują starszych mieszkańców Wałbrzycha i okolic. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny. Osoby te mogą prosić o pieniądze, które mają im pomóc w rozwiązaniu nagłego problemu. Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia. Porozmawiajmy z nimi o oszustach.

Wałbrzyska policja przestrzega przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Sprawcy tego typu oszustw są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż jesteśmy informowani o kolejnych pokrzywdzonych. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. „wnuczka”, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia.
W rzeczywistości są to przestępcy, nie mający nic wspólnego z policją. Jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.
Oszuści informują starsze osoby, aby udając się do banku w celu wypłaty pieniędzy, nie mówili kasjerom i obsłudze placówek bankowych, w jakim celu to robią. Oszuści starają się przekonać starsze osoby, że pracownicy banków również należą do grupy przestępczej i dlatego nie wolno ich o niczym informować.
Z policyjnych informacji wynika, że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia. Dzięki temu często przestępcom nie udaje się oszukać kolejnych osób, do których telefonują oszuści, próbujący wyłudzić pieniądze.
Wczoraj wzorowym zachowaniem wykazało się trzech starszych mieszkańców Wałbrzycha, którzy nie dali się oszukać. Zdecydowana postawa i błyskawiczne poinformowanie tutejszej policji uchroniło ich od stania się ofiarami przestępstw.
Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust prosimy o natychmiastowe powiadomienie policji.

Previous Zatrzymany 26-latek za włamania
Next Rodzicu, dbaj o bezpieczeństwo dziecka w internecie!

Może to Ci się spodoba

Wałbrzych na Sygnale 0 Comments

Święta Wielkanocne na drogach powiatu wałbrzyskiego

Na drogach powiatu wałbrzyskiego w dniach od 14 do 17 kwietnia bieżącego roku trwały działania pod kryptonimem „Wielkanoc”. Policjanci w okresie świątecznym czuwali nad bezpieczeństwem wszystkich podróżnych. Dla wielu osób

Wałbrzych na Sygnale 0 Comments

Dwóch kolejnych włamywaczy zatrzymanych przez wałbrzyskich policjantów

Dwóch kolejnych złodziei zatrzymali w ostatnich dniach na terenie naszego miasta wałbrzyscy policjanci. Pierwszy z nich odpowie za usiłowanie włamanie do zakładu jubilerskiego, a drugi do lokalu gastronomicznego. Obu grozi

Wałbrzych na Sygnale 0 Comments

Po publikacji wizerunku zatrzymano poszukiwanego listem gończym

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego wałbrzyskiej komendy zatrzymali mężczyznę, który od dłuższego czasu ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Był poszukiwany listem gończym za rozbój i uszkodzenie ciała. Dzięki pomocy mieszkańców Wałbrzycha, 30-letni

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź