Czym jest wytwornica wody lodowej?

Czym jest wytwornica wody lodowej?

Zarówno ceny energii elektrycznej, jak i innych surowców naturalnych, gwałtownie wzrastają. Ponadto wzrasta również świadomość ekologiczna. Dlatego też stopniowo wzrasta zainteresowanie nowoczesnymi rozwiązaniami klimatyzacyjnymi, które charakteryzują się większą ekonomicznością oraz ekologicznością.

W nurt ten świetnie wpisują się przede wszystkim instalacje, które są oparte na wodzie lodowej. Jest to interesująca i przede wszystkim tania alternatywa dla popularnych dotychczas klimatyzacji freonowych.

Czym jest instalacja wody lodowej?

W gruncie rzeczy instalacja tego typu praktycznie nie różni się w swojej budowie od klasycznych systemów ogrzewania. Różnica natomiast jest widoczna w sposobie zasilania. Nie jest ona zasilana za pośrednictwem ciepłej wody, ale wody zimnej – lodowej. Rozprowadza jest ona poprzez system rur prowadzących od źródła, aż do wszystkich poszczególnych zbiorników. Źródłem takiej zimnej wody są zazwyczaj wytwornice wody lodowej.

Wytwornica wody lodowej – co to takiego?

W potocznym języku wytwornicę wody lodowej nazywa się agregatem wody lodowej, agregatem chłodniczym, chillerem, agregatem ziębniczym itp. Najprościej rzecz ujmując są to natomiast urządzenia, które wykorzystują energię cieplną, do produkowania chłodu.

W tych wymiennikach ciepła freon jest tylko i wyłącznie składnikiem pośredniczącym w wymianie ciepła pomiędzy wodą a powietrzem. Woda lodowa może składać się między innymi z mieszaniny glikolu etylenowego oraz bądź też propylenowego z wodą. Rolę odbiornika w takich systemach ekologicznych zazwyczaj sprawuje klimakonwektor, czyli mogą to być pompa ciepła, powietrze, woda lub pompa ciepła, grunt oraz woda. Dzięki takiej wytwornicy możliwe jest wyprodukowanie chłodu przy wykorzystaniu marnowanego dotąd ciepła.

Gdzie możliwe jest stosowanie agregatów ziębniczych?

Jeszcze do niedawna wytwornice wody lodowej były kojarzone przede wszystkim z bardzo dużymi urządzeniami, służącymi w ogromnych obiektach przemysłowych bądź górniczych. Dziś jednak sytuacja ta ulega zmianie, a producenci starają się wytwarzać także urządzenia o mniejszych gabarytach, dla budynków o niewielkiej kubaturze.

Co może być zasilane poprzez agregat wody lodowej?

Zasilaniem może być ciepło pochodzące z dowolnego źródła, czyli przykładowo z miejskiej sieci ciepłowniczej czy też ze spalania gazu. Wytwornice wody lodowej, które są oferowane przez firmę Gazuno, są urządzeniami zasilanymi poprzez gaz ziemny bądź też LPG. Energia cieplna w takiej sytuacji pochodzi ze spalania gazu we wnętrzu takiego agregatu i jest przetwarzana w energię chłodniczą.

Agregaty wody lodowej potrzebują również pewnych ilości energii elektrycznej, która jest niezbędna do podłączenia pomp i systemu sterowania. Jednak mowa tutaj o ilościach minimalnych, w porównaniu z generowaną wydajnością chłodniczą. Bardzo niski koszt utrzymania jest niewątpliwą zaletą tego rozwiązania.

Jeśli instalacja jest dobrze zaprojektowana, to może ona działać tak sprawnie jak freonowa. Będzie ona natomiast tańsza w użytkowaniu oraz bardziej ekologiczna.

https://energycool.pl/produkty/wytwornica-wody-lodowej-chiller/

Previous Rodzaje leczenia lekomanii
Next Dlaczego tłumaczenia na angielski są ważne w świecie, w którym język angielski jest wszędzie?

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Materiały biurowe – czyli czego nie może zabraknąć w biurze?

Każde biuro powinno być odpowiednio wyposażone, żeby ułatwić pracownikom wykonywanie wszystkich, powierzonych im zajęć. Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy jak wiele jest drobiazgów, które może i wydają się niepotrzebne,

Strefa Biznesu 0 Comments

Przyszłość polskiej energetyki – rozwiązania Polskiego Funduszu Energetycznego

INNOWACJA, EKSPANSJA I INTEGRACJA TO NAZWA NASZEJ GRY, KTÓRĄ NAZYWAMY BIZNESEM O JUŻ OSIĄGNIĘTYCH SUKCESACH, PLANACH NA PRZYSZŁOŚĆ, NOWYCH PRODUKTACH W OFERCIE I SILE MARKI ROZMAWIALIŚMY Z ROBERTEM ZAGOŻDŻONEM, ZAŁOŻYCIELEM

Strefa Biznesu 0 Comments

Rekordowy rok na rynku deweloperskim

2016 rok będzie najprawdopodobniej rekordowy na deweloperskim rynku nieruchomości mieszkaniowych. Do klientów może trafić nawet 58 tys. lokali, najwięcej od 2006 roku. Branży sprzyja wysoki nadal niedobór mieszkań na tysiąc

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź