Czym jest wyświetlacz Retina?

Czym jest wyświetlacz Retina?

Retina to termin, który firma Apple opatentowała, aby opisać rodzaj wyświetlacza, który wytwarzają, z gęstością pikseli tak dużą, że widz nie jest w stanie rozpoznać poszczególnych pikseli przy normalnej odległości widzenia. Ekran Retina sprawia, że obrazy są wyraźniejsze i czystsze. Sprawia również, że przejścia wyglądają płynniej niż na niektórych innych typach wyświetlaczy.

Wyświetlacz retina a wyświetlacz normalny

Generalnie, gęstość pikseli na wyświetlaczu Retina wynosi 300 lub więcej pikseli na cal kwadratowy. Niektóre wyświetlacze Retina mają jednak mniejszą gęstość pikseli ze względu na większe odległości widzenia. Im dalej jesteś od ekranu, tym mniejsza gęstość pikseli może być i nadal uniemożliwiać wyświetlanie pojedynczych pikseli.

Wiele osób uważa, że wyświetlacz Retina to nowa, rewolucyjna technologia. Choć pomysł ten jest z pewnością innowacyjny sam w sobie, nie jest przełomowy. Szczerze mówiąc, wyświetlacz Retina jest tylko jednym z wielu typów wyświetlaczy. Inne mogą zapewnić ostry i wyraźny obraz.

Apple ukuty termin „wyświetlacz Retina” do opisania swoich ekranów, które miały bardzo wysokie rozdzielczości. Pierwszy wyświetlacz Retina zadebiutował na iPhone 4 i iPhone 4S. Każdy z nich miał gęstość pikseli 326 pikseli na cal kwadratowy. Gęstość pikseli w iPhone’ie 3GS wynosiła 164,83 pikseli.

Rozdzielczość ekranu siatkówki

W 2012 roku firma Apple wypuściła nowego iPada z wyświetlaczem Retina. Miał on rozdzielczość 2048 x 1536, co przekłada się na gęstość pikseli równą 264. Wersja MacBooka Air z 2012 roku miała wyświetlacz Retina o rozdzielczości 1440 x 900 pikseli. Od tamtej pory prawie każdy MacBook i iMac był wyposażony w wyświetlacz Retina. W rzeczywistości Apple wykorzystuje to w ramach swojej strategii marketingowej, aby wyróżnić swoje produkty na tle podobnych produktów na rynku.

Co do regularnego wyświetlania, sprawy mają się trochę inaczej. Wyświetlacze te mogą być LCD lub LED lub inne technologie ekranowe w ogóle. Ich rozdzielczości również się różnią, przy czym starsze i tańsze modele mają niższą rozdzielczość, podczas gdy nowsze i droższe mają lepsze i ostrzejsze wyświetlacze.

Czy Retina Display jest lepszy?

Chociaż wyświetlacz Retina jest jednym z punktów sprzedaży Apple używa do sprzedaży swoich produktów, nie musi to oznaczać, że jest to najlepszy rodzaj wyświetlacza na świecie. Firmy stale starają się prześcignąć siebie w przestrzeni elektronicznej.

Pojawiło się wiele różnych typów wyświetlaczy. Niektóre z nich mogą być lepsze od wyświetlacza Retina. Dostępne są laptopy i smartfony, które mają wyższą rozdzielczość ekranu niż wyświetlacze Retina. Jednocześnie istnieje wiele czynników, które sprawiają, że wyświetlacz Retina jest atrakcyjną funkcją, z których wiele wykracza poza prostą rozdzielczość.

Podczas gdy wyświetlacze Retina są mierzone na podstawie gęstości pikseli i rozdzielczości ekranu, to naprawdę sprowadza się to do tego, jak ekran jest wyświetlany. Wyświetlacze siatkówki dają bardzo wyraźny obraz przy normalnej odległości wyświetlania. Przeciętny użytkownik może nie wykryć żadnej ziarnistości. Wyświetlacz Retina jest w rzeczywistości rodzajem wyświetlacza LED, a więc należy do szerszej kategorii wyświetlaczy LED.

Siatkówka wyświetlacza Piksele mogą być różne

W zależności od rozmiaru ekranu produktu i samego produktu, piksele na wyświetlaczu Retina różnią się od siebie. W przypadku iPhone’a 4S gęstość pikseli na wyświetlaczu Retina wynosiła 326 pikseli na cal kwadratowy, natomiast w przypadku iPada 2012 gęstość pikseli na wyświetlaczu Retina wynosiła 264 piksele na cal kwadratowy.

Wciąż jednak uważano, że iPad ma wyświetlacz Retina. Powodem, dla którego miał on mniejszą gęstość pikseli, jest fakt, że normalna odległość oglądania na iPadzie jest większa niż na iPhonie. Ludzie zazwyczaj trzymają swoje iPady z dala od oczu, niż swoje iPhone’y. Oznacza to, że można osiągnąć efekt wyświetlacza Retina bez użycia tylu pikseli.

Rezolucje wyświetlacza siatkówki Różne

Rozdzielczość wyświetlacza siatkówki również będzie się różnić. Jednakże, nawet jeśli nie ma jednej uniwersalnej rozdzielczości, wszystkie one mają tendencję do wysokiej rozdzielczości, często znacznie wyższej niż rozdzielczości zwykłych wyświetlaczy tej samej kategorii lub tej samej wielkości.

Na przykład iPhone X ma gęstość 458 pikseli na cal kwadratowy na swoim 5,8-calowym wyświetlaczu. Przekłada się to na rozdzielczość 2436 x 1125 pikseli.

15-calowy model MacBooka Pro ma rozdzielczość 2880 x 1800 pikseli. MacBook Pro 13 cali ma rozdzielczość 2560 x 1600 pikseli. MacBook Pro 15 ma rozdzielczość 220 pikseli na cal kwadratowy, a MacBook Pro 13 ma gęstość 227 pikseli na cal kwadratowy. Rozdzielczości te były większe niż te, które można było uzyskać na wielu innych zwykłych ekranach.

Jakie są alternatywy?

Wyświetlacz Retina w produktach Apple nie musi być najlepszym wyświetlaczem na rynku o dużej gęstości pikseli i wyrazistym wyświetlaczu. Samsung jest bliskim konkurentem.

Telefon komórkowy Samsung S9, który jest bezpośrednim konkurentem Apple iPhone X, jest wyposażony w 5,8-calowy ekran, podobnie jak iPhone X. Jego rozdzielczość wynosi 2960 pikseli na 1440 pikseli, a gęstość pikseli wynosi 570 pikseli na cal kwadratowy. To znacznie więcej niż w przypadku iPhone’a X, a co za tym idzie, obrazy są znacznie ostrzejsze.

Jeśli chodzi o telefon komórkowy Samsung S10, gęstość pikseli wynosi około 550 pikseli na cal kwadratowy, czyli więcej niż 458 pikseli w iPhone X.

Wyświetlacze AMOLED

Zarówno Samsung S9, jak i S10 korzystają z wyświetlaczy AMOLED, technologii wynalezionej przez Samsunga. AMOLED jest akronimem Active Matrix Organic Light Emitting Diode. Podczas gdy wyświetlacz Retina jest uważany za wyświetlacz LED, tylko podświetlenie jest diodą LED. Sam ekran jest nadal ekranem LCD.

W przypadku wyświetlacza AMOLED zarówno podświetlenie jak i sam ekran są diodami LED. Podczas gdy wyświetlacz LCD ma dłuższą żywotność, wyświetlacz AMOLED będzie zużywał mniej energii bateryjnej, ponieważ nie będzie potrzebował jej do produkcji czerni. Ekran może produkować go w sposób naturalny. Kolory na ekranach AMOLED są również znane z tego, że są one jaśniejsze i bardziej wyraziste niż u konkurencji LCD w ogóle.

Częścią tego jest fakt, że kolor czarny na wyświetlaczu AMOLED jest głębokim, prawdziwym czarnym. Wyświetlacze AMOLED mają doskonały kontrast i niezwykle szeroką gamę kolorów. Wadą wyświetlaczy AMOLED jest to, że czasami kolory wyglądają nierealistycznie nasycone, a ekrany są podatne na wypalanie obrazu.

http://smartfonypoznan.pl/a/herh,wyswietlacz-retina-co-to-jest

Previous 3 najlepsze sposoby na znalezienie pracy online i offline w 2020 r.
Next Płytki ceramiczne - 10 faktów, które musisz wiedzieć przed ich zakupem

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Inteligentne wtyczki

Oto prosty i niedrogi sposób na sterowanie lampami i małymi urządzeniami w Twoim inteligentnym domu. Do wyboru są dziesiątki, pomożemy Ci znaleźć odpowiedni sposób. Każdy pokój w twoim domu ma

Life&Style 0 Comments

Właściwości pierzgi pszczelej

Skład chemiczny i właściwości antybakteryjne oraz przeciwnowotworowe pierzgi Pierzga to naturalny pszczeli produkt, przy czym surowcem do jej przygotowania zawsze jest pyłek kwiatowy. Powstały w pylnikach roślin nasiennych w postaci

Life&Style 0 Comments

Jak sprostać oczekiwaniom klientów salonu optycznego?

Nie trzeba mieć wcale ogromnego stażu życiowego, aby bez trudu przypomnieć sobie czasy, w których w salonach optycznych sprzedawano zaledwie kilka modeli okularów. Klienci kupowali to, co było dostępne, doskonale

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź