Co się dzieje, gdy twój partner odchodzi od picia?

Co się dzieje, gdy twój partner odchodzi od picia?

Ludzie uzależnieni są zazwyczaj nieświadomi, jak ich zachowanie wpływa na bliskich. Odstawienie narkotyków lub alkoholu to pierwszy krok, ale nie jest to lekarstwo na związek – wszystko. Partnerzy mogą być nieprzygotowani na trudności, które napotkają po tym, jak ich ukochana osoba przestanie używać jakiejś substancji.

Małżonkowie odradzających się uzależnionych również odczuwają dużą nieufność i strach. Chcą znać każdy ruch swojego partnera, żeby mieć pewność, że nie wróci do zdrowia. Wczesne wyzdrowienie musi być egoistycznym wysiłkiem, ale członkowie rodziny, zwłaszcza małżonkowie, którzy tak bardzo ucierpieli w czasie aktywnego uzależnienia, są często zdezorientowani, gdy egocentryzm wyzdrawiającego uzależnionego trwa nadal. Uzdrowienie spotyka się z największym sukcesem, kiedy uzależniony i małżonek pracują nad własną opieką osobistą jako najwyższym priorytetem, aby w końcu relacja mogła się odbudować z dwoma zdrowymi osobami. Współmałżonek może mieć błędne wyobrażenie, że gdy będzie trzeźwy, wszystko będzie dobrze. Ale może minąć od dwóch do trzech lat, zanim wyzdrowieje dana osoba naprawdę do tego stopnia, że jest wystarczająco dobrze, aby związek był zdrowy. Jest to bardzo mylące dla rodzin, szczególnie dla tych, które nie otrzymały żadnej wiedzy na temat tego, jak należy wpierw mieć dwie dojrzałe osoby zanim będzie można zbudować zdrowy związek. Rodziny mogą być tak dobre we współzależności, że marzą o dniu, w którym ich partner stanie się trzeźwy, kiedy życie będzie wspaniałe. Nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo stali się współuzależnieni z alkoholikiem w tym zamieszaniu.

Opisujemy, jak ważne jest, aby dać nowo trzeźwej osobie trochę przestrzeni do życia. Każdy chcę szybko naprawić to by partner był trzeźwy chcemy, aby wszystko było piękne na zawsze, ale życie po prostu nie działa w ten sposób. Wiele par nie potrafi utrzymać się razem. Kiedy chory alkoholik prowadzi nieumiejętne życie, małżonek często przejmuje całkowitą kontrolę nad domem, dziećmi, portfelem, wszystkim. Tak więc często zdarza się, że gdy ktoś wraca do zdrowia po aktywnym uzależnieniu, jego współmałżonek czuje się bardzo niekomfortowo, gdy nagle ma zrezygnować z niezależności finansowej, zrezygnować z kontroli nad dziećmi. Samowystarczalność, którą małżonek wypracował, by poradzić sobie z alkoholikiem, jest zagrożona, a to może być bardzo niekomfortowe. Łatwo jest wskazać na kogoś palcem, ale to choroba rodzinna. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do trudności w budowaniu zdrowego związku po trzeźwości.” Co zrobić, jeśli uzależniony nie wytrzeźwieje w trakcie programu rehabilitacyjnego lub z jakąś pomocą terapeutyczną?

To jest to, co nazywamy ‚suchym pijakiem’ lub ‚trzeźwością białych goleni’. Pamiętaj, że choroba uzależnienia to coś więcej niż tylko picie i zażywanie narkotyków. Choroba jest tym, co leży pod spodem, co skłania ich do zażywania narkotyków czy picia alkoholu. Kiedy ktoś po prostu przestaje pić lub brać narkotyki, to tak jakbyś po prostu przestał oddychać. Przez kilka sekund jest dobrze, ale po minucie czy dwóch, życie staje się naprawdę, naprawdę ciężkie. Stajesz się niespokojny, bo jeśli jesteś alkoholikiem, twoje ciało potrzebuje alkoholu, chyba że dojdzie do wyzdrowienia, które zastąpi to, co alkohol próbował leczyć. Bez leczenia ludzie stają się kontrolowanymi dziwakami, stają się wściekli, oburzeni i niestabilni emocjonalnie. Dużo patologii wiąże się z trzeźwością bez wyzdrowienia. Jest wiele osób, które idą na leczenie i słyszą o powrocie do zdrowia, ale nigdy nie wprowadzają go do swojego życia.

Doktor Suzette Glasner, psycholog kliniczny i autorka The Addiction Recovery Skills Workbook, powiedziała: „Pracowałam z kilkoma osobami, dla których droga do wyzdrowienia stanowiła więcej wyzwań w ich związku, niż się spodziewali. Dla tych, którzy używają narkotyków i alkoholu do samouzdrawiania innych podstawowych problemów depresja, lęk i ogólne niezadowolenie z życia niektóre z ich surowych emocji przychodzą bulgocząc na powierzchni, gdy stają się czyste i trzeźwe, zwłaszcza we wczesnych fazach, gdy mózg i ciało przechodzą delikatny proces zdrowienia”. Emocje we wczesnej trzeźwości mogą być intensywne. „Bez alkoholu lub narkotyków, na których można się oprzeć”, powiedziała dr Glasner, „bliscy mogą być rozdrażnieni, trudni do rozmowy, smutni, niespokojni lub sfrustrowani bez żadnego oczywistego wyjaśnienia”. Trudno jest nie brać tego do siebie. „Dla niektórych uzależnionych we wczesnym okresie rekonwalescencji, bycie uspokojonym lub pocieszonym jest pomocne, a rozmowa z partnerem może być lecznicza” – powiedziała Glasner. „Ale dla innych, komunikowanie się może być uciążliwe. Pracowałem z niektórymi osobami, dla których uzależnienie stworzyło komfortowy dystans, a obaj partnerzy przyzwyczaili się do prowadzenia dość osobnego życia. Wtedy nagle, w trakcie rekonwalescencji, jeden z partnerów odnalazł nowe zainteresowanie swoją dziewczyną, ale do niej, która czuła się wymagająca i przytłaczająca. Czuł się samotny i odrzucony, ale ona dusiła się i postanowiła zakończyć związek”. Dwoje ludzi, którzy są zaangażowani w pracę, może przejść przez wzloty i upadki. Jak w każdym związku, para może stać się silniejsza, ucząc się radzić sobie z wyzwaniami. Glasner zasugerowała czytanie o uzależnieniu i wyzdrowieniu. „Jeśli jesteś na terapii”, powiedziała Glasner, „niech twój partner raz lub dwa razy weźmie udział, aby dowiedzieć się, jak każde z was pracuje. Prowadzić otwarte dialogi na temat tego, co byłoby najbardziej pomocne, gdy świeżo upieczony alkoholik poczuje się wyzwolony”. Podczas spokojnych okresów, mądrze jest zaplanować, jak sobie z tym poradzić, zanim do tego dojdzie. Miejmy nadzieję, że świeżo upieczony partner będzie mógł podziękować swojemu partnerowi za cierpliwość. Trudności w relacjach są normalne, gdy próbujcie się dowiedzieć, jak być razem szczęśliwym.

Więcej o procesie leczenia uzależnień i terapii dowiesz się na https://alkoholowyodwyk.pl/

Previous Dla kogo i czym jest depilacja laserowa?
Next Ceramiczne płytki o wyglądzie drewna w biurze

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Jak naprawdę działają biura tłumaczeń?

To nie jest dżungla. Rynek tłumaczeń/lokalizacji jest ogromny i z roku na rok staje się coraz większy. Do zarobienia jest dużo pieniędzy, a to przyciąga nie tylko profesjonalnych dostawców, ale

Life&Style 0 Comments

Właściwości pierzgi pszczelej

Skład chemiczny i właściwości antybakteryjne oraz przeciwnowotworowe pierzgi Pierzga to naturalny pszczeli produkt, przy czym surowcem do jej przygotowania zawsze jest pyłek kwiatowy. Powstały w pylnikach roślin nasiennych w postaci

Life&Style 0 Comments

3 najlepsze sposoby na znalezienie pracy online i offline w 2020 r.

W tym artykule oprowadzę Cię po najlepszych sposobach szybkiego i łatwego znalezienia pracy, bez straty czasu i konieczności składania wielu podań na tablicach ogłoszeń o pracę bez konieczności wysłuchiwania. Przyjrzymy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź